חיפוש
  • Melcer

זכאות לפטור ממס שבח במכירת דירת מגורים חדשה שהתקבלה מקבלן במסגרת פינוי-בינוי


האם תהיו זכאים לפטור ממס שבח על מכירת דירת מגורים חדשה שהתקבלה מקבלן במסגרת פינוי-בינוי?

כידוע, ניתן למכור דירת מגורים אם היא הדירה היחידה שבבעלותכם, 18 חודשים לאחר ההחזקה בה בפטור ממס שבח.

קריסות הבניינים האחרונות ברמת גן ובחולון אשר זעזעו את כולנו, מעלות שאלת מיסוי מעניינת: האם הפטור לדירת מגורים יחידה ממס שבח תקף בפינוי בינוי (הריסה ובניה), אף אם ממסירת הדירה החדשה מהקבלן טרם עברו 18 חודשים?

לא נשאיר במתח גדול מדי ונענה כבר כעת – קבלת הפטור אפשרית בהינתן הנסיבות הנכונות שנציג בהמשך.

כך למשל, בהחלטה דומה בעניין החלטת מיסוי 2239/18 נבחנה השאלה האם ניתן למכור דירת מגורים יחידה שתתקבל במסגרת פינוי-בינוי (כשהדירה הישנה נהרסה) מיד עם קבלת הדירה מהקבלן. במקרה שם נקבע כי מגורי המוכרת במשך 18 חודשים בדירת המגורים הישנה לפני הריסתה, עונים על התנאי המוזכר בסעיף 49ב(2) לחוק מיסוי מקרקעין לקבלת הפטור, אפילו אם המוכרת לא גרה כלל בדירה החדשה שתתקבל מהקבלן!

מההחלטה הנ"ל מסתמן כי כאשר שאלת המיסוי בעניין הדיירים שבנייניהם קרסו תיבחן, יימצא כי ככל שבעלי הדירות התגוררו בדירותיהם 18 חודשים לפני שקרסו, הם יהיו זכאים לקבלת הפטור ממס שבח, אף אם לא יעברו 18 חודשים מיום קבלת הדירה החדשה.

לגבי דירות מושכרות שעוברות הליך פינוי בינוי, המצב המשפטי עדיין לא ברור. החלטת המיסוי האמורה לא עסקה בדירות מושכרות, אך סביר כי לפי הרציונל שבהחלטה, וככל שזו היתה דירת המגורים היחידה, ניתן יהיה לקבל פטור ממס שבח, אף מבלי להמתין 18 חודשים.

לפרטים נוספים ניתן לפנות למשרדנו בהודעה כאן, במייל - yossi@ym-law.co.il או בטלפון 03-6397080. קרדיט תמונה: מיכאל יעקובסון

3 צפיות0 תגובות