חיפוש
  • Melcer

ליווי עו"ד לעסקים משפחתיים


אין כיום הגדרה חד משמעית למהו עסק משפחתי ולמאפייניו. עם זאת, ישנם כמה מאפיינים דומים: בבעלות (יחיד או בני משפחה אחת) בניהול (יחיד או בני משפחה) ובכוונה להוריש את העסק לדורות הבאים. התקיימות מאפיינים אלו עשויה להראות על כך שהעסק מתנהל כעסק משפחתי. כמו כן, לאחרונה הושק מדד החדש בבורסה לניירות ערך בתל אביב לפיו חברה תוגדר כמשפחתית אם מתקיימים לגביה שני התנאים הבאים: לפחות 3 חברי דירקטוריון או נושאי משרה בחברה הם בני משפחה; שיעור האחזקה של קרובי משפחה בעלי עניין בחברה הוא 40% לפחות.

בדרך כלל, עסקים משפחתיים מתאפיינים בכך שקיימים יזמים מאוד דומיננטיים ופעמים רבות היזמים הדומיננטיים נמנעים מלתכנן את פרישתם עקב סיבות רבות כגון: חשש משינויים, חוסר רצון לשנות מבנה שמוכיח את עצמו, הזדהות טוטאלית עם העסק, קושי בהחלטה לגבי זהות מנהיג העסק.

עם זאת, כאמור, עסקים משפחתיים שואפים להמשכיות ובעסקים רבים כאלה בני המשפחה של היזמים ובעיקר בני הדור השני עובדים גם הם בעסק. וכאשר היזמים מתבגרים ולטובת המשך קיום העסק המשפחתי, חשוב לתכנן את העברה הבין-דורית כדי לא לגרום לאובדן ידע שנשאר אצל היזם, כדי לשלוט על העיתוי ההעברה, כדי לשמור על האפשרות להתייעץ עם היזמים מקימי העסק וכדי למנוע סכסוכים עתידיים בין היורשים שהינם בדרך כלל אחים או נכדים.

בתכנון ההעברה הבין- דורית כדאי לקבוע תפקידים מוגדרים ותחומי אחריות שונים לבני המשפחה שממשיכים בעסק ועדיף שהתפקידים ותחומי האחריות יקבעו תוך הסכמה. כמו כן, נראה שעדיף לקבוע מי יהיה המנהיג הבא של החברה, ועדיך שהמנהיג יהיה יחיד. וככל שאין מי שמתאים לעשות זאת, יש לראות אם ניתן למנות מנהל על חיצוני המקובל על היורשים.

בנוסף ולקראת העברה לדור שלישי, חשוב שהעסק המשפחתי לא יהפוך ל"לשכת תעסוקה" כלפי המשפחה ורק מי שיהיה טוב בתפקידו יעבוד בעסק. ראוי לתת לכל ילד מהדור השלישי שרוצה בכך את האפשרות לעבוד בחברה המשפחתית אך לאפשר לו להתפתח גם בתחומים אחרים לגמרי אם ירצה.

משרדנו מתמחה במתן ייעוץ עו"ד לעסקים משפחתיים בכלל ובשלב ההעברות בין דוריות בפרט.

לפרטים נוספים אפשר לפנות למשרדנו.

42 צפיות0 תגובות